Co to jest „die Klangwiege”- i jakie zastosowanie znajduje ten instrument

w /w wymienionej terapii?

 

Postaram się Państwu przybliżyć jego zastosowanie.

 

die Klangwiege”- czyli „Kołyska brzmiąca- pozwala dziecku doświadczyć niesamowitej jakości brzmienia dźwięków, które dotykają wielu zmysłów, konstrukcja  tegoż instrumentu jest tak zaprojektowana ,iż może służyć jako kołyska, można ją ustawić jako  brzmiący tunel, oraz  w pozycji stojącej. Wnętrze kołyski  jest czym w rodzaju przestrzeni rezonansowej- uczucie jak by się przebywało wewnątrz harfy i odczuwało dźwięki w całym ciele. Przez otwory w kształcie ucha  można szarpać struny. Dźwięk  można uzyskać  poprzez szarpanie lub delikatne przesuwanie dłońmi po strunach, zarówno od wewnątrz jak i od  zewnątrz kołyski.  W ten sposób uzyskane dźwięki  odczuwane są jako kojący masaż, powodują głęboką relaksację. Terapia ta pomaga w złagodzeniu napięć i blokad, wyciszeniu obniżeniu wzmożonego napięcia mięśniowego.

 

Zastosowanie kołyski – formy terapii:

- granie przez terapeutę na kołysce( kołysanie)- poprzez grania dziecko doświadcza masażu całego ciała  bez dotykania, odczuwa drgania na swoim ciele, które wpływają pozytywnie na cały organizm. Delikatne dźwięki kołyski, uspakajają dziecko  i wprawiają w stan relaksacji pozwalając mu odpocząć. Kołysanie wzmacnia efekt dźwiękowy.

 

- granie przez terapeutę i śpiewanie- pozwala  terapeucie nawiązać kontakt z dzieckiem i stworzyć z nim  muzyczny dialog. Dziecko zachęcone dźwiękami kołyski i śpiewem terapeuty, próbuje wydawać  z siebie odgłosy, sylaby, wokalizuje, nuci, wydaje okrzyki radości i zadowolenia.

- granie przez dziecko, które leży w kołysce- poprzez uderzanie w struny dziecko  leżąc  w kołysce staje się sprawcą – nie jest tylko biernym odbiorcą dźwięków i wibracji, ale także aktywnym działaczem, twórcą muzyki co daje mu niesamowita radość i zadowolenie.

 

Przedstawiłam tylko nieliczne formy terapii z wykorzystaniem „die Klangwige

Ponieważ w/w instrument ma znacznie szersze spektrum  zastosowania np. można go wykorzystać  w różnego rodzaju improwizacjach muzycznych, zabawach tematycznych, w przedstawieniach teatralnych ,nauce piosenek z wykorzystaniem instrumentu jako akompaniamentu  i wielu , wielu innych metodach.

 

 

Zachęcam wszystkich rodziców do wzięcia udziału w zajęciach z wykorzystaniem tego wspaniałego o niepowtarzalnej gamie dźwięków instrumentu.